Tinklapis kraunasi...
Pasidalinti
Susisiekite
//„Linkomanijos“ byla bliūkšta

„Linkomanijos“ byla bliūkšta

1:0 logikos ir laisvės, o ne korporacinių interesų naudai 🙂

Trumpa esmės (anot manęs) santrauka:
1. Torrent tinklai nieko neplatina – platina žmonės iš savo kompiuterių, tad Torrent sistemos tėra iš principo tam tikrų tekstinių failiukų apsikeitimo tinklai…
2. Windows 7 galima atsisiųsti, instaliuoti ir naudoti oficialiai ir legaliai net iš pačių Microsoft. Ir tik po tam tikro nemažo laiko tarpo, jei norima juos pasilikti, reikia įvesti aktyvacijos kodą 🙂
3. Juridiškai nemanau, kad įmanoma įrodyti, kad būtent aš, būtent tam tikru metu, tam tikrame kompiuteryje kažką padariau neteisėto 🙂 Tarkim aš realiai pasistatęs Wireless routerį ir neuždėjęs jokio slaptažodžio – jei kas nori, gali prisijungti ir pasinaudoti interneto ryšiu. Man ne gaila, aš už technologijas ir pažangą taip sakant 🙂 Tad sorry, bet niekaip negaliu atsakyti už tai, kad kažkas tarkim laiptynėje sėdėjo su laptop`u ir kažką siuntėsi per mano ryšio kanalą 😉

Straipsnis:

Kauno miesto apylinkės teismas, nagrinėjantis precendento Lietuvoje neturinčią bylą dėl esą neteisėto programinės įrangos atsisiuntimo iš tinklalapio linkomanija.net, jau kitą savaitę paskelbs nuosprendį. Kaltinamojo advokatas, akcentavęs, jog visus įrodymus byloje rinkusi Lietuvos antipiratinės veiklos asociacija (LANVA) neturėjo teisės to daryti bei tai, jog operacinės sistemos „Windows 7 Ultimate“ atsisiuntimas nėra neteisėtas veiksmas, teisėjo paprašė bylą nutraukti ir jo klientą visiškai išteisinti.

Trečiadienį vykusiame antrajame bylos posėdyje dalyvavo vienintelis kaltinamasis Sergėjus Bernotas bei tyrimą atlikęs Kauno Žaliakalnio policijos komisariato pareigūnas. Teismo posėdžio metu paaiškėjo, jog policijai parodymus davęs S.Bernotas savo paaiškinime nurodė, jog „2009 metų pabaigoje iš tinklalapio linkomanija.net jis galėjo siųstis programinę įrangą „Windows 7 Ultimate“.
Tačiau vėliau, pasisamdęs šioje srityje besispecializuojantį advokatą, S.Bernotas savo parodymus pakeitė tvirtindamas, jog jokios įrangos jis nesisiuntė. Ikiteisminį tyrimą atlikęs Žaliakalnio policijos komisariato pareigūnas, teisėjo paprašytas patikslinti šias aplinkybes, teigė: „Jis (S.Bernotas, – aut. past.) prisipažino, jog siuntėsi, bet negalėjo pasakyti, kada“.
„Paaiškinime nurodyta, jog kaltinamasis galėjo siųstis programinę įrangą. Dabar jūs nurodote, kad tikrai siuntėsi. Tačiau paaiškinime to nėra. Kas tai galėtų patvirtinti?“, – tyrėjo paklausė kaltinamojo advokatas Remigijus Rinkevičius.
„Gal paaiškinime ne taip suformuluota, bet jis mums pasakė, jog siuntėsi“, – advokatui atsakė tyrėjas.
Advokatas R.Rinkevičius savo baigiamojoje kalboje akcentavo, jog įrodymus rinkusi ir vėliau juos policijai perdavusi LANVA neturėjo teisės to daryti.
„Man, kaip teisininkui, kyla pagrįsta abejonė, ar turėjo viešoji įstaiga teisę rinkti kažkokius įrodymus. Tarkim, jeigu turėjo, tai ar įranga, kurią jie naudojo, atitinka įstatymų, numatančių administracinių bylų tyrimą, reikalavimus. Ar ji yra aprobuota kaip tyrimo įranga Vidaus reikalų ministerijos, Policijos departamento? Ne“, – teisėją įtikinėjo advokatas.
Toliau tęsdamas savo argumentų dėstymą, R.Rinkevičius pateikė vieną pavyzdį.
„Man ši situacija primena teismų praktikoje nuskambėjusį atvejį, kai policija baudė vairuotojus, nustatydama jų greičio viršijimą prietaisais „Berkut“, kurie nebuvo aprobuoti. Pavyzdys šioje byloje man primena elgesio variantą, kuomet S.Bernotas, turėdamas kažkokį greičio matavimo prietaisą, fiksuotų gatve važiuojančių automobilių greitį, surašytų raštą ir jį nusiųstų policijai. O policija to rašto pagrindu nubaustų visų automobilių vairuotojus. Ar šiuo atveju nebuvo tas pats?“, – žiūrėdamas į teisėją, klausiamai tarė advokatas, vėliau pakomentavęs savo pateiktus įrodymus, jog operacinę sistemą „Windows 7 Ultimate“ nemokamai atsisiųsti leidžia pati ją sukūrusi korporacija „Microsoft“.
Advokatas galiausiai teisėjui rekomendavo bylą nutraukti ir jo klientą visiškai išteisinti. Teisėjas pažadėjo bylos nuosprendį paskelbti kitą savaitę.
Papildyta 16.30 val. Teismo posėdžio metu akivaizdžiai matėsi, jog nei ikiteisminį tyrimą atlikęs pareigūnas, nei teisėjas Rimantas Grigas negali pasigirti puikiu informacinių technologijų išmanymu. Kaltinamojo advokato paklaustas, „kokią specialią įrangą policija naudojo renkant įrodymus“, Žaliakalnio policijos komisariato tyrėjas atsakė, jog jie „naudojo kompiuterį“.
Šis pareigūno atsakymas prajuokino grupelę į teismo posėdį susirinkusių žmonių, kurie 15min.lt žurnalistą patikino esantys „Linkomanijos“ gerbėjai. Į daugelį advokato klausimų, susijusių su techniniais bylos duomenų niuansais, tyrėjas atsakė „Šito negaliu paaiškinti“ arba „Tai galėtų paaiškinti LANVA atstovai“.
Papildyta 16.50 val. Teisme liudijęs policijos tyrėjas, advokato paklaustas, „ar pagal teisės aktus viešoji įstaiga (šiuo atveju LANVA, – aut. past.) turi teisę rinkti įrodymus ir juos pateikti teismui, atsakė: „Tą dieną, kai buvo fiksuotas pažeidimas, įrodymus fiksavome mes“.
Tuomet internetinės nuosavybės srityje besispecializuojantis teisininkas, šiuo metu siekiantis daktaro laipsnio R.Rinkevičius pareigūno paprašė nurodyti, „kur bylos medžiagoje yra tyrėjo minimas fiksavimas“.
„Kaip fiksavimo įrodymas galėtų būti mano tarnybinis pranešimas. Bet kadangi mes dalyvavome nustatant, jie (LANVA, – aut. past.) pateikė savo pareiškime, kad būtent ne jie inicijavo, o mes jų pagalbą pasitelkėme kaip specialistus, turinčius specialių žinių. Būtent pas juos buvo fiksuoti tie įrodymai“, – kalbėjo pareigūnas.
Vėliau advokatui paklausus, „kur byloje yra užfiksuota, kad LANVA atstovai yra reikalavimus atitinkantys specialistai“, sekė tyla, po kurios R.Rinkevičius baigė liudininko apklausą.
Papildyta 17.15 val. Trečiadienį vykusio teismo posėdžio metu paaiškėjo, jog bylą nagrinėjančiam teismui kaip įrodymai buvo pateiktos dvi kompaktinės plokštelės. Į pirmąją jų buvo įrašyti vaizdai, fotoaparatu perfotografuoti iš kompiuterio monitoriaus. Tuo tarpu į antrąją buvo įrašyta S.Bernoto esą atsisiųsta programinė įranga „Windows 7 Ultimate“.
„Teismas bandė tą programą peržiūrėti ir tuo pačiu sugadino Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) kompiuterį. Viskas išsitrynė ir ten perrašinėti „Windows’us“ reikės. Teko atsiprašinėti tarnybos“, – su šypsena posėdžio metu pasakojo teisėjas R.Grigas, sukėlęs susirinkusiųjų juoką.
15min.lt žiniomis, ant pirmosios kompaktinės plokštelės yra markeriu užrašytas užrašas „MS Windows“ pažeidimas. 106 vartotojų duomenys“, o ant antrosios – „Windows 7”.
Papildyta 18.00 val. Vadinamosios „Linkomanijos“ bylos medžiagoje yra užfiksuota, jog S.Bernotas „Torrent“ tinklo pagalba parsisiuntė programinę įrangą ir nuo 2009 metų spalio 26 d. 11.50 val. iki 2009 metų spalio 26 d. 13.05 val. padarė ją viešai prieinamą internete nekomerciniais tikslais.
„Ar tą dieną ir tą valandą S.Bernotas naudojosi kompiuteriu, neužfiksuota nei bylos medžiagoje, nei policininko tarnybiniame pranešime. Byloje niekur nėra fiksuota, kad nustatytas konkretus asmuo, kuris kažką siuntėsi, – savo baigiamosios kalbos pabaigoje teisėjui argumentus dėstė advokatas R.Rinkevičius. – Dabar tiesiog suverčiama kaltė S.Bernotui, kuris pakviečiamas į policiją, priešpastatomas prieš faktą, kad jo IP (internetinio protokolo, – aut.past.) adresas galbūt platino kažką. Tyrėjai įtariamojo paklausė, ar šis tokios įrangos nesisiuntė. Įtariamasis patvirtino, jog metų pabaigoje gal ir galėjo kažką siųstis. Tačiau tai nėra įrodymas. Nei datos, nei fakto mes byloje neturime“.
Po advokato baigiamosios kalbos teisėjas R.Grigas žodį suteikė kaltinamajam S.Bernotui, tačiau šis nedaugžodžiavo.
„Prašau nutraukti bylą“, – ištarė vyriškis ir po šių jo žodžių buvo paskelbta teismo posėdžio pabaiga.
  • 301 views
  • 1 Komentaras
1 thought on “„Linkomanijos“ byla bliūkšta
  • Edgaras

    Jeigu jau iki galo teisingai, tai uz ta kaimyna sul aptopu prisijungusi prie tavo rysio kanalo esi atsakingas tu 🙂 Pasiskaites atidziau savo interneto teikimo sutarti rastum apie tai punkta 🙂

    Bet is esmes, tai pritariu. Kova pries nieka. Dar tegul paduoda i teisma interneto tiekejus, kad ju kanalias siunciama nelagali informacija, nesamone.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

2004 - 2023 © Dainius Pilypas | Talpinimas ir administravimas: HostIN.lt
Susisiekite
Uždaryti