Tinklapis kraunasi...
Pasidalinti
Susisiekite
//Taktinis riešo kompiuteris Suunto X10 Military

Taktinis riešo kompiuteris Suunto X10 Military

Pagaliau pristatė į vietine karinę PX parduotuvę ir galėjau įsigyti išsvajotą „žaisliuką” – laikrodį / riešo kompiuterį Suunto X10 karinę versiją (dance) Man, kaip modernių technologijų fanatui, tas pirkinys jau senokai buvo sąrašo „privalu įsigyti” viršuje, tik vis progos ar pinigų nebuvo (kam dabar lengva… 🙂 )

Paklausit kas čia tame tokio ypatingo? Na jau ne vienas kolega klausė, ką tas „lakrodis” daro, kad už jį tiek ($500) mokėti…? 🙂 Atsakysiu nemandagiai, klausimu į klausimą – ko tik jis nedaro?! 😀

Tai ir elektroninis kompasas, rodantis judėjimo kryptį laipsniais (azimutą), jei reikia momentaliai paskaičiuojantis ir parodantis atgalinį azimutą bei visad rodantis šiaurę, bei galintis paskaičiuoti kampus laipsniais tarp reikiamo taško ir judėjimo krypties ir pan. Taip pat galimybė įvesti magnetinės deklinacijos pataisą ir t.t. (dance)

Tai elektroninis aukštimatis (altimeter), rodantis buvimo pozicijos aukštį virš (arba žemiau… veikia nuo -500 metrų iki +9000 metrų) jūros lygio, bei skaičiuojantis judėjima įkalnėmis ar nuolydžiais. (dance) Taip pat yra aukštimačio aliarmo funkcija, įgalinanti nusistatyti priminimą kai bus kirsta tam tikra aukščio žyma, nesvarbu aukštyn ar žemyn (tarkim čia Kosove patruliuojant pakylama į 1 ir daugiau km aukštį. Tokiai situacijai įvedus 1000 m, laikrodis pradės pypsėti priartėjus ir kirtus ribą). tai labai pravartu tarkim šokinėjant su parašiutu, nors nepatartina pasitikėti ne profesionaliu, konkrečiai tam skirtu aukštimačiu 🙂

Tai elektroninis barometras ir termometras, rodantis oro slėgį, įspėjantis apie galimas audras jei staiga stipriai keičiasi slėgis, aplinkos temperatūrą ir stebintis, bei į atmintį įrašantis paskutinių 7 dienų orų skalę. Taip pat rodo saulės tekėjimo ir laidos laikus duotai dienai esamoje geografinėje padėtyje (dance)

Žinoma jame netgi yra… laikrodis 😀 Juokai juokais bet ir tas neblogas, nekalbant apie galimybę datą, laiką atvaizduoti keliais skirtingais būdais, daug svarbiau yra dviejų laiko zonų galimybė (pravartu daug keliaujant ar… kariškiams), chronometras su 30-ies sustabdytų laikų įsiminimo galimybe, laikrodžio sinchronizavimas su ultra tiksliais laikrodžiais GPS palydovuose ir t.t.

Ir tai kol kas tik bazinės funkcijos paminėtos auksčiau. Tai daro daugelis laikrodžių… Tačiau toli gražu ne daugelis ir tuo labiau tokiame dydyje talpina… GPS imtuvą!! Tai turbūt pasaulyje, pagal dydį, tikslumą ir galimybes, daugiau analogų neturintis riešo kompiuteris!

Kokios to galimybės?? Ech… pavargsiu rašyti… 🙂 Paminėsiu tik tai, kas mano manymu svarbiausia.

Tai labai tikslus (iki 1 metro tikslumu) savo buvimo pozicijos nustatymas ir UTM koordinačių atvaizdavimas (geografinė ilguma ir platuma laipsniais) arba (šį funkcija yra tik karinėje „X10 Military” versijoje) 10-ies skaitmenų pozicijos koordinatės pagal karinę (MGRS) koordinačių sistemą!! Tai labai ir labai supaprastiną bet kokį karinį orientavimąsi, žygius, patrulius ir t.t.

„Namų” pozicijos nustatymas ir išsaugojimas, bei radimas esant reikalui – superinė funkcija. Galima įsivesti realius namus, bet labiau tikėtiną, kad bazine pozicija pravers įsivesti kelionės pradžios tašką. Kompiuteris pagal 6-8 GPS palydovus nustatys ir įsimins savo buvimo vietą, aukštį virš jūros lygio ir kitus svarbius duomenis. Vėliau bet kada pasirinkus funkciją „Find home” parodys koks atstumas iki „namų” taško, kokia kryptis laipsniais ir net rodyklę, kur eiti, paskaičiuos pagal judėjimo greitį kiek užtruks grįžti į pradžios tašką ir t.t. (dance)

Ir pagaliau prieiname prie dviejų svarbiausių funkcijų – veiklos stebėjimas ir judėjimas maršrutu.

Veiklos, aktyvumo stebėjimas (track`s, iki 25 žiniaraščių), savais žodžiais, tai tokia funkcija, kuri labai praverčia išvykstant į žygį nežinoma vieta ar tiesiog išbėgus pabėgioti (sportuojant) po apylinkes prie savo namų. Aktyvavus riešo kompiuteris pagal GPS ir kitus duomenis pradeda įrašinėti į registrą (track) tokius duomenis kaip geografinę poziciją ir jos kitimą, judėjimo greitį, vidutinį greitį, kryptį, aukštį virš jūros lygio, jo pokytį, tikslų geografinį laiką ir t.t. Grįžus namo (ar kitur) ir prijungus prie kompiuterio, kuriame yra speciali programinė įranga (cd būna kartu su laikrodžiu), tuos duomenis galima perkelti į kompiuterį ir susieti su paprastu grafiniu (.jpg formatu tarkim) žemėlapiu (turi būti sukalibruotas pagal žinomas koordinates) arba dar patogiau – tiesiog išeksportuoti per kelias sekundes ir savo nueitą / nubėgtą / nuvažiuotą maršrutą matyti Google Earth programoje! (dance)

Pati pačiausia funkcija – maršrutų (routes)(iki 50!) ir kelio taškų (waypoint)(iki 500!) planavimas ir įvedimas pačiame riešo kompiuteryje ar dar patogiau – kompiuteryje ir įkeliant per duomenų kabelį į laikrodžio atmintį. Aktyvavus šia funkciją kompiuteris, pagal iš anksto suvestas koordinates rodo kryptį laipsniais ir atstumą iki sekančio kelionės taško, paskaičiuoja judėjimo greitį, laiką, kiek užtruks tokiu greičiu pasiekti artimiausią tašką, kiek užtruks pasiekti mašruto (kelionės) galinį tašką, koks vidutinsi greitis, aukštis virš jūros lygio, jo kitimas ir t.t. Aliarmo funkcija leidžia sudėlioti maršrute aliarmo takus, prie kurių priartėjus (ar juos kirtus) pradės pypsėti priminimas. (dance)

Kitos funkcijos ir parametrai:

Šis „laikrodukas” gali „maudytis” iki 100 metrų (vandens slėgis iki 10 atmosferų) gylio, iškęsti šaltį -20 laipsnių ir karštį +60 laipsnių (ok) Karinė versija turi spalviškai „atvirkščią” (reverse) ekraną, kuriame viskas vaizduojama blankiai pilkai juodame fone, bei taktinį raudoną pašvietimą, su galimybę reguliuoti apšvietimo intensyvumą ir ekrano kontrastingumą.

Nors neturi mobilaus telefono ir lazerio pjaustančio grotas, kad būtu Džeimso Bond`o laikrodžiu, tačiau šitas aparatukas taipogi labai ir labai patrauklus, pagal tai, kiek galimybių ir įdomybių sutalpinta į tokį mažą, ant rankos dėvimą konstrukciją 🙂

 • 887 views
 • 10 Komentarai
10 thoughts on “Taktinis riešo kompiuteris Suunto X10 Military
 • Europic

  Tikrai vertas dėmesio pirkinys kariškiui…

 • Jeronimas

  Tokiam puikiam kariui tikrai pravers.Dziaugiuosi uz tave!

 • Mykolas

  Kiek laiko veikia jo baterija veiklos rėžime?

  • Soldier

   ~ 6 val su GPS refresh sekundiniu 😉 ~24 val su kas minutiniu.

   • VPC

    oi kaip blogai… i kalnus paprastai iseinama 2 savaitems. Kam tada reikalingas altimatis jei po poros dienu jis nebeveiks ?

    • Soldier

     Kuo puikiausiai veiks. Jei nenaudosi istisai sekundines pataisos 🙂 Jei ten su minutine, ijungiant kelsi kart per diena pasitikslinimui marsruto ir pan – 2 laikys.

 • Alius

  Sveikas.tikrai geras daikciukas,man gyvenant norvegijoje ir megstant daug keliauti nezinomom kryptim tikrai praverstu 🙂
  Kiek dabar jis kainuoja ir kur galima ji isigyti ?
  Tik karinese parduotuvese ar dar kur kitur ?
  Aciu

  • Enzo

   #Lietuvoje galima įsigyti AIC, už 1650LT, tačiau jie nėra oficialūs Suunto atstovai Lietuvoje ir pagal oficialias Suunto garantijos taisykles garantija kaip ir negalios (nors manau galima tai apeiti ;)).
   Oficialus atstovas Lietuvoje yra ProSport.lt, tačiau dėl labai neaiškių priežasčių (abejotina tapo Jų kompetencija Suunto produktų klausimu..) X10 modeliu jie neprekiauja, nes anot Jų „šis modelis nebegaminamas ir užsakyti negalima”, kai tuo tarpu oficialiai Suunto Customer Support atstovai patvirtino, kad produktas gaminamas ir naujo modelio kol kas oficialiai nenumatoma (nors jau norėtųsi kokio X11..).
   Asmeniškai pirkau iš čia: http://www.varuste.net/en/tuotteet2.asp?_id=3317&nimi=Cross+Sports kadangi pigiau niekur neradau (mokant kreditine ir nurodant kompanijos siuntimo adresą – siuntimas nemokamas!).
   Palyginimui, Estijoje jo kaina 480 EUR, AIC gaunasi apie 477 EUR ir panašiai. Kaina šio modelio deja nelabai krenta.. matomai tikrai niekas naujo modelio neplanuoja arba info apie jį labai jau gerai saugoma.
   Pigiau buvau radęs tik čia: http://www.outdoorgb.com/p/suunto_x10_military_gps_/ su siuntimu į Lietuvą kainavo ~385 EUR su nurodytu priedu, bet prieš Kalėdas kaina ėmė kilti ir sustojo ties dabartine suma.
   Geros medžioklės 😉 tikiuosi bent kiek padės ši info.

 • Enzo

  Čia tik man nerodo mano komentaro? 🙂

 • Vytas

  Military… Lyg medkirtys susiruoštų į darbą su šveicarišku peiliuku, kur atsilenkia pjūklas.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

2004 - 2023 © Dainius Pilypas | Talpinimas ir administravimas: HostIN.lt
Susisiekite
Uždaryti