Tinklapis kraunasi...
Pasidalinti
Susisiekite
//G-36 šeimoje – lietuviška versija G-36KA4

G-36 šeimoje – lietuviška versija G-36KA4

Gavus taktinę liemenę, dabar asmeniškai labiausiai laukiu kovinio G-36 į rankas… Optimistiškas viltis – gauti juos dar į šių metų gale prasidėsiančią misiją (roll). Tada tikrai būsių laimingiausias Soldier`is Lietuvos kariuomenėje 🙂 Daugeliui kažkaip dzin berods, kokį jie tą ginklą turi (o daugeliui turbūt išvis geriau, jei nereikia jokio neštis, valyt po to…), o man – ne. Vis tik tai vienas praktiškiausių ir moderniausių pėstininkų šturmo karabinų, nėra net ko lyginti su iki šiol naudotomis muziejinėmis relikvijomis (AKM, AK-47, G-3 „irklas”…) Tai progresas, pažanga iškart per kokį 30 metų į priekį technologine prasme ir lygiavimasis į moderniausias šių laikų kariuomenes moraline prasme 😉

Ta proga perspausdinu gerą superinio instruktoriaus ir specialisto straipsnį, publikuotą žurnale „Karys”:

Po 1.5 metų trukusių bandymų, kuriuose dalyvavo specialistai iš skirtingų karinių dalinių ir tarnybų, išrinktas naujas perspektyvus ginklas Lietuvos kariuomenei – G-36KA-4. Naujas todėl, kad mūsų kariuomenei G-36 sukomplektuotas Lietuvoje, atliekant bandymus, atsižvelgiant į poreikius ir optimaliai pritaikant ginklą prie įvairių sąlygų. Išanalizuotos ir anksčiau karių išsakytos pastabos. Šautuvas tapo gerokai universalesnis nei jo pirmtakai.

Kaip norvegas tapo lietuviu

Norvegijos ginkluotosios pajėgos vienos pirmųjų įsigijo G-36. „Heckler & Koch” pagamino partiją G-36 KA2 specialiai Norvegijai. Jis panašus į G-36 KV, tik truputi ilgesnis vamzdis (apie 5 cm) ir visiškai kitokia buožė. Ji atlenkiama, kaip ir visų G-36 modelių, tačiau jos ilgis reguliuojamas. Dėl ilgio reguliavimo mechanizmo konstrukcijos užlenkus buožę uždengiama tūtų išmetimo anga ir po pirmo iššauto šūvio tūtelė neišmetama lauk. Kai kuriems šauliams trukdo nepatogus kampas, kuris atsiranda buožę pailginus – ji nemaloniai remiasi į skruostą. Taigi komplektuojant lietuviškąjį G-36 pirmiausią buvo atsisakyta nepatogios buožės. Atsisakyta standartinio optinio taikiklio, kuris nepasiteisino dėl gamtinių sąlygų mūsų šalyje. pasirinktas optimalesnis variantas – metalinis rėmas su sumontuotais paprastais, bet patikimais metaliniais taikikliais, sukurtais specialiai lietuviškiesiems G-36 pagal darbo grupės užsakymą ir jos nariams dalyvaujant. Taikikliai integruoti į ilgą „Picatiny” pavažą, ant kurios galima tvirtinti pasirinktą įrangą – optinius, naktinius, holografinius ir kitokius taikiklius. Plastikinis apsodas pakeistas lengvo metalo lydinio apsodu, su pavaržomis iš keturių pusių. Ant jo vienu metu galima tvirtinti taktinę rankeną arba atramines kojeles, prožektorių, lazerinius žymeklius, žodžiu viską, ko reikia kariui. Šitaip be jokio vargo galima sukomplektuoti pažangų taktinį ginklą, su visais reikiamais priedais. Žinoma reikia juos turėti…

Tarsi žaidžiant su „lego” kaladėlėmis, gimė visiškai naujai sukomplektuotas G-36 KA-4

Šaudymas ir balistika

Ginklas yra ergonomiškas. Jis patogiai guli rankose, yra lengvas, lengvai pasiekiamas keitiklis. Jo klasikinė kompozicija greitai perprantama, ypač jeigu prieš tai teko šaudyti tik iš karių draugiškai pravardžiuojamo „irklu” AK-4 (G-3). Atatranka nedidelė, lengvai kontroliuojama. Taisyklingai laikant ginklą galima iššauti gražų dupletą iš 30 metrų, o pasitreniravus – ir iš dar toliau. Naudojant taktinę rankeną lengviau kontroliuoti atatranką, dupletas išeina dar glaustesnis. Be to, užkaitus apsodui, tai nutinka intensyviai šaudant, rankena tampa patogiu priedu išvengti prisilietimo prie karštų dalių. Tūtelės lekia netoli ir su nedidele energija, todėl nėra pavojaus sužaloti greta gulintį draugą. keitiklis ir užtaisymo rankena yra pritaikyti tiek kairiarankiui, tiek ir dešiniarankiui šauliui. Be to, tūtelės nekliudo veido šaudant kairiąją ranką.

Šautuvas yra gana taiklus. Iš 100 metrų šaudant taiklia ugnimi pradaužų grupė telpa į 5-6 cm. Iki 400 metrų visi šūviai kliudo 11-ą taikmenį. Uždėjus atramines kojeles ir naudojant optinį taikiklį taikmenys kliudomi ir iš 500 metrų atstumo. Kojeles lengva uždėti ir nuimti. Prireikus galima užlenkti, kad netrukdytų judėti. Tai visiškai tenkina pėstininkų ginklo poreikius.

Naudojant patikimą optinį taikiklį, atramines kojeles ir „match grade” šaudmenis, galima pasiekti ir 1 MOA tikslumą iš 100 metrų, o maksimalų efektyvų nuotolį padidinti iki 600 metrų. Tai galėtų būti taikliųjų šaulių naudojama versija, kuri padėtų atpažinti ir taiklia ugnimi naikinti taikinius mieste ir mūšio lauke, kur yra civilių ir kliūčių, dalinai užstojančių taikinius.

Pasirenkant šaudmenis reikia atsižvelgti į ginklo vamzdžio konstrukcijos savybes. G-36 graižtvų žingsnis yra pritaikytas sunkiai kulkai (80-85 granų, apie 5,5 g). Šiam šautuvui visiškai netinka senieji JAV gamybos šoviniai M193, kurie pritaikyti Vietnamo karo laikų automatiniam šautuvui M-16A1. Šaudant šiais šoviniais su G-36 rezultatas gali labai nuvilti – jau už 200 metrų sklaida ir derivacija yra labai didelė. Dar blogiau – dalis kulkų į taikinius pataiko šonu, o tai reiškia, kad jos nebelekia tiesiai, vartosi.

Patikimumas

Gležnai atrodantis G-36 KA4 yra ne toks jau gležnas, kai pradedi jį kankinti įvairiomis ekstremaliomis sąlygomis. Jis atlaikė tikrai rimtus išbandymus.

Šiuo ginklu be valymo ir papildomo tepimo buvo iššauta 15 tūkstančių šūvių. Ginklas vis dar patikimai veikė, nestrigo. Bandant pasiekti 20000 ribą, ginklas pradėjo strigti (tai susiję su tūtos neištraukimu iš lizdavietės). Reikia pripažinti, kad retas ginklas atlaikytų tokius krūvius be priežiūros. Tai vienas iš svarbiausių faktorių kiekvienam kariui.

Ginklas nebijo vandens, nelabai jautrus smėliui ir purvui. Jis buvo velkamas per smėlį 20 metrų, užtaisomas ir juo šaudoma. Į vidinius mechanizmus smėlio nepateko, todėl ginklas veikė be sutrikimų. Labai griežtai buvo tikrinamos dėtuvės – metamos į smėlį, sniegą, užtaisomos nešvariais, į sniego ir smėlio mišinį išbertais šoviniais. G-36 dėtuvių patikimumas stebino, jos veikė net ir atlaikiusios tokį, regis, žiaurų išbandymą.

Ginklą išmetus ant žemės, jis neiššauna. G-36 KA-4 buvo numestas nuo šarvuočio M113 su išjungtu saugikliu ir šoviniu lizde, tačiau neiššovė.

Intensyviai šaudant ginklu, pradeda kaisti apsodas. Tai nedidelė bėda, naudojant plonas pirštines. Bandymų metu buvo šaudoma gana intensyviai tiek pavieniais šūviais, tiek papliūpomis, tačiau gedimų nenustatyta. Vis dėl to viename iš dalinių atsirado meistrų, kurie sugebėjo išlydyti G-36 apsodą. Na, automatinsi šautuvas – ne kulkosvaidis, reikia jį patausoti, naudoti protingai. Juk pasistengus galima išlydyti ir kulkosvaidžio vamzdį. Iššovus su kulkosvaidžiu daugiau kaip 700-800 šūvių nenutrūkstama ugnimi, vamzdis tampa raudonas ir aušdamas pavirstą į gyvatuką. Ką jau kalbėti apie automatinį šautuvą.

Tai dar ne viskas, ką teko patirti ištvermingajam G-36, tačiau ir jau minėtų išbandymų pakanką, kad įsitikintume ginklo patvarumu ir patikimumu.

Galimybės naudoti šiuolaikines technologijas

G-36 KA-4 turi sumontuotą ilgą „picatiny” pavažą, ant kurios yra galimybė tvirtinti rinkoje siūlomus optinius, holografinius taikiklius, juos kombinuojant su naktinio matymo prietaisais. Ant ginklo galima tvirtinti infraraudonųjų spindulių įrangą, kurią galima efektyviai pritaikyti mūšio naktį sąlygomis derinant su naktinio matymo prietaisais, žymėti taikinius kovos lėktuvams ir sraigtasparniams. Šiuolaikiniai lazeriniai žymekliai gali apšviesti taikinį net už kelių kilometrų. Tokia įranga suteikia galimybę pataikyti į taikinį tamsoje net nepakėlus ginklo prie peties, tiesiog nukreipiant plika akimi nematomą spindulį į taikinį ir paspaudžiant nuleistuką. Reikia turėti omenyje, kad IR spindulių dažniai turi būti suderinti su koalicijos ir savų pajėgų naktinio matymo prietaisais, kad juos visi, kam reikia, matytų. Yra galimybė naudoti mūšiuose patikrintą EOTEC, AIMPOINT, INSIGHT TECHNOLOGIES įrangą, kuri brangi, bet patikima. Ką reiškia pinigai, jei mes galime išsaugoti karių gyvybes, suteikdami jiems pranašumą mūšio lauke?! Beje, kiekvienas JAV pajėgų pėstininkas (ką jau kalbėti apie specialiąsias pajėgas) jau turi tokias priemones ir sėkmingai jas naudoja mūšiuose Irake ir Afganistane.

Taigi, be jokios abejonės, Lietuvos kariuomenė bus apginkluota moderniu, universaliu ir patikimu ginklu.

J. psk. Ernestas Kuckailis
Publikuota žurnale „Karys”, 2008 nr. 2

G-36 brolių latvių (gerokai mus lenkiančių karyboje 🙁 ) rankose:

 • 2 063 views
 • 5 Komentarai
5 thoughts on “G-36 šeimoje – lietuviška versija G-36KA4
 • Ovis

  va cia tai straipsnis, tikrai issamus. ilgai ieskojau gero aprasymo apie musu isigijama ginkluote. as ne karys,bet senai domiuosi karine technika. aciu

 • Rimas

  Norėčiau daugiau sužinoti apie G36KA4 dioptrinį taikiklį. Kokiais atstumais jis reguliuojamas ir t.t. Kuo smulkiau – tuo geriau.

 • Zigmas

  Siuo ginklu kolkas saudziau tik lazeriniam tire 🙁 Bet siaip, kaip jau sakyta, su musu irklais nepalyginsi, su m16 net nepalyginsi ir yra saunu, kad G36 jau pas mus uzpirkti, bet pirma reikia issaudyt sena amunicija ir uzpirkti amunicijos g36 ginklas ;\ gal kokiam 2-3 kurse ir gausiu toki kaip savo tabelini ginkla, butu saunu 😀

 • Darius

  Pagaliau ir mes gavome…. liuks ginklas

  • edvinas

   ginklas tikrai yra geras ir siuolaikiskas,paprastas naudojime,lengvas,nesikerta,tik gaila,kad dar ne visa musu kariuomene perginkluota jais,nes irklai tikra geda,l

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

2004 - 2023 © Dainius Pilypas | Talpinimas ir administravimas: HostIN.lt
Susisiekite
Uždaryti